Барикада №4вул.Хрещатик,13
Цю барикаду було побудовано ввечері 1 грудня 2013 року четвертою за числом, від чого вона й отримала свою назву. Відповідальність за її охорону взяла на себе Четверта (відповідно до назви цієї барикади) сотня Самооборони Майдану. Згодом сотня отримала назву «Козацька сотня», адже в її складі були представники українських козацьких організацій. Тому барикаду також з часом почали називати «Козацький редут».
Барикада захищала від можливого наступу силовиків з боку Бессарабської площі. Утім, із цього боку наступу жодного разу не було. Проте, окрім захисту від прямих нападів силовиків, барикади, що оточували наметове містечко Майдану, виконували функцію блокпостів. Чатові з Самооборони уважно стежили, щоб на територію не заходили люди в стані алкогольного сп’яніння, чи провокативно налаштовані, тощо. Це допомагало зберігати порядок на території протесту, попри постійне перебування там від кількох до кількох десятків тисяч протестувальників.
“Козацький редут” зводився з частин конструкції штучної новорічної ялинки, секцій металевої огорожі, дерев’яних дощок, арматури тощо. Із боку Бессарабської площі барикаду оздоблювали щити з малюнками й тематичними підписами, майоріли прапори.
Після штурму Майдану силовиками в ніч на 11 грудня 2013 року Барикаду № 4 разом з іншими барикадами було укріплено. Із боку майдану Незалежності конструкцію підсилили нагромадженими мішками з утрамбованим снігом. Згори закріпили шини, вивісили плакат із написом «Козацький редут». Пізніше спорудили сторожову вежу, в якій розмістили муляж вартового у протигазі.
Остаточно барикаду № 4 було прибрано з вулиці на початку серпня 2014 року. Рештки укріплень, прапори, банери, плакати з барикади самооборонівці перевезли на Труханів острів, де утворилася «Труханівська Січ». Пізніше частину цих речей передали до фондів Національного музею Революції Гідності.
Експонати:
- Щиток захисний. З фондів Національного музею Революції Гідності.
- Знак дорожній «Пішохідний перехід». З фондів Національного музею Революції Гідності.
Як це було...
Як це було...
“…найперше, що запам’яталося, закарбувалося в пам’яті – це той дух, український дух на Майдані. Та любов, яка була там присутня, самодопомога одне одному…. І, звичайно, та єдність, яка там існувала. Якщо б український народ у якийсь момент своєї незалежності, саме у 1991 році, отримав такий дух, а не було б Радянського Союзу в голові, то я думаю, що Україна була би зовсім іншою країною”
Записатись на екскурсію
Контакти
Національний Музей Революції Гідності, Київ, 01015, вулиця Лаврська, 9, корпус 20
+38 044 229 40 13 maidanmuseum@gmail.comНаші соцмережі:
«Terra Dignitas AR»
Є першою спробою «оживити» київський Майдан 2013–2014 років та відтворити образ і дух історичних подій Революції Гідності засобами доповненої реальності.
Нам важлива Ваша думка. Ми потребуємо чути від вас і добре слово, і конструктивні зауваги. Це сприяє вдосконаленню нашої роботи.