https://ar.maidanmuseum.org/wp-content/uploads/2023/10/znimok-ekrana-2023-10-20-o-12.35.41.png
https://ar.maidanmuseum.org/wp-content/uploads/2023/10/znimok-ekrana-2023-10-20-o-12.35.28.png

Барикада №8 вул. Інститутська, 3

Ухвалення “диктаторських законів” 16 січня 2014 року довело, що влада не планує йти на поступки та виконувати вимоги протестувальників. Оголосивши мирних протестувальників кримінальними злочинцями, влада спровокувала силове протистояння. Після перших убивств мітингарів на вулиці Михайла Грушевського 22 січня 2014 року майданівці взялися додатково укріплювати свої позиції, готуючися до можливого нападу силовиків. Зокрема, посилили захист на підступах до вулиці Інститутської з боку урядового кварталу – з будівельних мішків, наповнених втрамбованим снігом, спорудили велетенську стіну, висота цієї барикади сягала близько 4 метрів. Підсилювали конструкцію металеві бочки, демонтовані елементи вуличного благоустрою, шини, протитанкові «їжаки», колючий дріт тощо. Пізніше на ній встановили дерев’яну сторожову вежу.

Збудована для відбиття потужних атак, врешті ця барикада відіграла свою трагічну роль. 18 лютого майданівці оголосили про “мирний наступ” – ходу до будівлі Верховної Ради, де депутати саме мали розглядати зміни до Конституції України щодо обмеження повноважень президента. Це була одна з вимог Майдану. Проте розгляд законопроєкту відкладався, натомість влада, залучивши в допомогу силовикам звичайних бандитів, тітушок, організувала напади на протестувальників. Жорстокість, з якою напали на беззбройних людей (побиття, постріли з вогнепальної зброї, вбивства) змусила майданівців швидко відступати в сторону Майдану. Рятуючись, велика кількість людей скупчилась біля невеликого проходу цієї барикади, утворилась тиснява. Ті, хто не встиг пройти на інших бік, потрапили під побиття. Опинившись в цій пастці, на барикаді № 8 загинули Герої Небесної Сотні Антоніна Дворянець та Зураб Хурція.

 Того вечора барикаду №8 було частково зруйновано силовиками для проїзду спецтехніки.

Уранці 20 лютого протестувальники в Києві перейшли в наступ вулицею Інститутською. Їм удалося відтіснити беркутівців від підніжжя монумента Незалежності, звільнити Жовтневий палац. Лінія колишньої барикади № 8 стала своєрідним рубежем між бійцями спецпідрозділу “Беркут” та протестувальниками. Розташувавшись за межею барикади, беркутівці відкрили прицільний вогонь із автоматів. Того дня було убито 48 протестувальників, у жодного із них не було зброї. 

У ніч на 22 лютого Віктор Янукович, наляканий відповідальністю за злочини і можливістю потрапити під народний суд, утік із Києва і врешті з України. Ввечері того дня Верховна Рада України 328 голосами народних депутатів ухвалила постанову про усунення Януковича з посади президента України.

Експонати:

  1. Пластини захисні металеві саморобні. З фондів Національного музею Революції Гідності. 
  2. Бруківка з Майдану. З фондів Національного музею Революції Гідності.

 

Як це було...

Уранці 20 лютого протестувальники в Києві перейшли в наступ вулицею Інститутською. Їм удалося відтіснити беркутівців від підніжжя монумента Незалежності, звільнити Жовтневий палац. Весь цей час силовики вели прицільний вогонь. Того дня було убито 48 протестувальників, у жодного із них не було зброї. Відео - Радіо Свобода Україна

Спогад від учасника подій:

Гілеад Кроатон

блогер

Страшно бачити, як людина зважується перебігти від дерева до дерева й падає горілиць, незграбно розкинувши руки. Страшно бачити, як врізаються кулі в дерева, відсікаючи шматочки трісок, що боляче січуть обличчя. Страшно тягнути під обстрілом тіла поранених чи вбитих людей, з якими ще п’ять хвилин тому ми бігли в наступ із дерев’яними палицями в руках..



Записатись на екскурсію



    Контакти

    Національний Музей Революції Гідності, Київ, 01015, вулиця Лаврська, 9, корпус 20

    +38 044 229 40 13 maidanmuseum@gmail.com

    Наші соцмережі:

    «Terra Dignitas AR»

    Є першою спробою «оживити» київський Майдан 2013–2014 років та відтворити образ і дух історичних подій Революції Гідності засобами доповненої реальності.

    Нам важлива Ваша думка. Ми потребуємо чути від вас і добре слово, і конструктивні зауваги. Це сприяє вдосконаленню нашої роботи.

    залишити відгук