https://ar.maidanmuseum.org/wp-content/uploads/2023/10/znimok-ekrana-2023-10-20-o-14.46.22.png
https://ar.maidanmuseum.org/wp-content/uploads/2023/10/znimok-ekrana-2023-10-20-o-14.46.41-1.png

Йолка Майдан Незалежності

Відмова від євроінтеграції стала наслідком проросійської позиції влади та тиску з боку Москви. Натомість українцям оголосили про альтернативу – інтеграцію в Митний союз з Росією. Це означало звуження національного суверенітету, посилення економічної та політичної залежності та загрозу існуванню української державності.

21 листопада 2013 року українці вийшли на протести по всій Україні. У перші години – сотні, потім тисячі, а через кілька днів на вулицях українських міст, насамперед у Києві, протестували сотні тисяч. Протест на майдані Незалежності тривав цілодобово і безперервно. Проте влада не збиралась зважати на волю народу, натомість спробувала розігнати мирний протест на Майдані.

Формальною причиною силового розгону стала… необхідність встановлення новорічної ялинки. “Йолки” – так її назвали українці пам’ятаючи, як під час виступу на телебаченні у 2010 році Янукович не зміг пригадати українського слова «ялинка» й ужив російське «йолка». 

В ніч на 30 листопада силовики-спецпризначенці оточили протестувальників і з особливою, показовою жорстокістю напали на них. Багато потрапило у лікарні, міліцейські відділки, частина тих, кому вдалося втекти, заховалися за мурами Михайлівського Золотоверхого монастиря.

Жорстокість, яка мала б налякати, насправді збурила суспільство. Вже через день, 1 грудня 2013 року, українці вийшли на наймасовіший в історії країни протест – близько мільйона осіб на вулицях Києва пройшли ходою до майдану Незалежності, змусивши втікати силовиків, які до того моменту тримали його в оточенні, не пускаючи перехожих. Залюднивши Хрещатик і майдан Незалежності, протестувальники організували тут сцену, поставили перші намети і оголосили безстроковий протест – доки влада не покарає винних за побиття протестувальників і не повернеться до євроінтеграційного курсу.

Так почалась Революція Гідності. А Йолка перетворилась із символу владного свавілля на символ протесту: її каркас прикрасили прапори та протестні транспаранти, а штучні гілки стали в нагоді при спорудженні барикад.

Під час штурму Майдану 18 лютого 2014 року Йолка не постраждала. Частину плакатів та металевий каркас ялинки вдалось зберегти, вони поповнили фонди Національного музею Революції Гідності. 

Експонати:

  1. Бруківка із художнім розписом. З фондів Національного музею Революції Гідності. 
  2. Щит металевий. З фондів Національного музею Революції Гідності.

 

Як це було...

У ніч проти 30 листопада начальник київської міліції Валерій Коряк віддав наказ про силовий розгін Євромайдану в Києві. Близько 4 години ранку площу оточили озброєні бійці “Беркуту” та почали відтісняти людей із площі. При тому силовики застосували неадекватне насильство, використовували звукошумові гранати, били людей кийками та ногами. Поранених затримували і везли у відділки міліції. Кількадесят тих, кому вдалося втекти, знайшли прихисток у стінах Михайлівського Золотоверхого монастиря. Відео - DW Українською

Спогад від учасника подій:

Олексій Гриценко

програміст, лідер Автомайдану

Наблизившись до Майдану, люди знесли загороджувальні щити й у лічені хвилини зайняли всю площу. Людське море заповнило весь величезний басейн площі, але місця все одно було мало. Люди проходили далі Хрещатиком, у напрямку Європейської, піднімалися на схили біля Жовтневого палацу.

Посеред Майдану, ближче до консерваторії, стирчав потворний каркас – основа “йолки”. Якийсь сміливець видерся по ньому вгору й прикріпив на верхівці прапор Євросоюзу… 



Записатись на екскурсію



    Контакти

    Національний Музей Революції Гідності, Київ, 01015, вулиця Лаврська, 9, корпус 20

    +38 044 229 40 13 maidanmuseum@gmail.com

    Наші соцмережі:

    «Terra Dignitas AR»

    Є першою спробою «оживити» київський Майдан 2013–2014 років та відтворити образ і дух історичних подій Революції Гідності засобами доповненої реальності.

    Нам важлива Ваша думка. Ми потребуємо чути від вас і добре слово, і конструктивні зауваги. Це сприяє вдосконаленню нашої роботи.

    залишити відгук