https://ar.maidanmuseum.org/wp-content/uploads/2023/10/tg_image_657307131.jpeg
https://ar.maidanmuseum.org/wp-content/uploads/2023/10/znimok-ekrana-2023-10-23-o-15.23.57.png

Барикада № 2вул. Хрещатик, 7/11

Почали будувати цю барикаду в день, коли постало наметове містечко Майдану, 1 грудня 2013 року. Пам’ятаючи жорстокий розгін протестувальників кілька днів перед тим, 30 листопада, ця барикада мала захищати Майдан від можливих наступних спроб нападу силовиків. Вона постала однією з перших, тож була названа відповідно. Першою барикадою (також відомою як “Львівська брама”) назвали ту, яка перекривала вул. Інститутську (тепер Алея Героїв Небесної Сотні) під пішохідним мостом. 

Спершу це були хаотично нагромаджені елементи вуличного благоустрою (лав, дощок, дерев’яних каркасів і віконних рам, частин конструкції штучної новорічної ялинки, металевої огорожі тощо). Мітингарі вивішували на барикаді плакати зі своїми вимогами, транспаранти, прапори.

У ніч проти 11 грудня 2013 року, коли силовики намагалися взяти Майдан штурмом, барикаду № 2 було частково зруйновано. Проте відразу після відбиття атаки майданівці почали її відбудовувати, і барикада набула нового вигляду.

Барикаду було оформлено як сніговий насип та посилено будівельними мішками зі снігом, арматурою, металевою сіткою, автомобільними шинами, оздоблено прапорами та плакатами. За кілька днів тут з’явилися бочки для обігріву чатових, «їжаки» проти важкої техніки, й утворилася ще одна лінія укріплення – висока огорожа з металевої сітки з колючим дротом угорі. На ній розмістили фотовиставку українських фотографів «Майдан. Людський фактор», присвячену Євромайдану та людям, які його творили.

Ввечері 18 лютого 2014 року, під час спроби знищити Майдан, на барикаді № 2 відбувалося звитяжне протистояння між силовиками й майданівцями. Внутрішні війська намагалися зруйнувати барикаду за допомогою двох БТР, у відповідь протестувальники зупинили їх «коктейлями Молотова». Врешті, барикада перетворилася на вогняну завісу, й це допомогло стримати наступ силовиків.

В цьому протистоянні, стримуючи атаку силовиків, неподалік барикади № 2 загинули або отримали смертельні поранення Герої Небесної Сотні Володимир Бойків, Андрій Черненко, Віктор Орленко, Володимир Кульчицький, Олександр Капінос, Юрій Пасхалін, Юрій Сидорчук, Дмитро Максимов.

Барикаду було відновлено ввечері 20 лютого 2014 року, але на той час вона вже не виконувала захисної функції – це був найдраматичніший і останній день протистояння, після якого влада вдалася до втечі. 

Експонати:

  1. Щитки захисні саморобні. З фондів Національного музею Революції Гідності. 
  2. Бруски деревʼяні із назвами населених пунктів. Частина мистецької «Географічної інсталяції» з Майдану. З фондів Національного музею Революції Гідності.

 

Як це було...

Увечері 18 лютого міліція оголосила про початок "зачистки" Майдану та всіх залишити площу. Ближче до 20-ї години розпочався штурм: співробітники МВС за підтримки двох бронетранспортерів наступали на Майдан з Європейської площі та від "Жовтневого палацу" вулицею Інститутською. Протестувальники, яких, за даними ЗМІ, було на Майдані від 15 до 20 тисяч, намагалися стримувати атаки. Відео Espreso.TV

Спогад від учасника подій:

Олександр Солонтай

громадський активіст, політик.

“У нас ніколи не було барикад – ні у 1991 році, ні під час Помаранчевої революції… І тут підбігає кілька людей, кажемо:
“Слухайте, давайте ми ці щити
(вуличні загородження від протестувальників, – Музей Майдану) знесемо докупи. По-перше, дамо людям зайти, бо зараз давка буде; їх все одно кудись треба дівати. По-друге, вони ж потім будуть знову намагатись штурмувати Майдан… Давайте зробимо барикади!” І ми на Хрещатику починаємо будувати першу барикаду. Народу це сподобалось, далі народ починає самоорганізовуватися…”

Записатись на екскурсію



    Контакти

    Національний Музей Революції Гідності, Київ, 01015, вулиця Лаврська, 9, корпус 20

    +38 044 229 40 13 maidanmuseum@gmail.com

    Наші соцмережі:

    «Terra Dignitas AR»

    Є першою спробою «оживити» київський Майдан 2013–2014 років та відтворити образ і дух історичних подій Революції Гідності засобами доповненої реальності.

    Нам важлива Ваша думка. Ми потребуємо чути від вас і добре слово, і конструктивні зауваги. Це сприяє вдосконаленню нашої роботи.

    залишити відгук