Мистецький Барбаканвул. Хрещатик 19-21, напроти вул. Хрещатик 34
Барбакан – це мала фортифікаційна споруда, яка стоїть перед входом до великої фортеці та першою зустрічає ворога. Мистецький Барбакан постав 21 грудня 2013 р. на проїжджій частині Хрещатика навпроти входу до станції метро «Хрещатик». Ідейним натхненником та автором конструкції був архітектор Дмитро Жила. За його проєктом Барбакан звели за один день: стіни для захисту від вітру, а всередині бочка, щоб було де грітися. Це було місце безперервного протесту митців, де постійно чергували до 10 людей, куди можна було прийти відпочити, зігрітись чаєм.
Стіни оздоблювали плакати відомих художників: Андрія Єрмоленка, Івана Семесюка, Олекси Манна та інших. Тут проводили літературні читання за участю Юрія Андруховича, Артема Полежаки, Саїда Ізмайлова, Андрія Бондаря, Світлани Поваляєвої, Ірени Карпи, Антіна Мухарського, Руслана Горового та багатьох інших. Відбувалися лекції з історії іудаїстики, ісламу, мистецькі диспути. Барбакан став культурним осередком для протестувальників, які мали можливість долучатися до всіх заходів, оглядати виставку просто неба.
Однак з початком активної фази протистояння у січні 2014 року Барбакан перетворився на своєрідну виробничу майстерню, де розливали «коктейлі Молотова». Барбаканівці готували коктейлі й у ніч з 18 на 19 лютого під час штурму Майдану.
Барбакан став одним із найяскравіших мистецьких явищ Революції Гідності. Він мав продовження у низці культурних проєктів після перемоги Майдану. Роботи барбаканівців представлені у мистецькій збірці Національного музею Революції Гідності.
Експонати:
- Бочка із художнім розписом. Автор Наталія Фесенюк. З фондів Національного музею Революції Гідності.
- Щит деревʼяний. З фондів Національного музею Революції Гідності.
Як це було...
Спогад від учасника подій:
«Як і мої друзі, я туди ходив як на роботу. Хоча чому „як“? Це й була робота — знайомити з українським сучасним мистецтвом майданівців, усіх, хто проходив повз, хто пробігав поруч із нашою „мистецькою фортецею“. Я працював… у редакції журналу Український тиждень, наше видання щодня писало про події на Майдані. Тож я з вечора й до ранку працював на Майдані, адже всі основні події здебільшого відбувалися вночі: якщо провокація — то вночі, якщо спроба штурму — теж вночі. Для мене, для інших митців Барбакан був місцем збору й дислокації творчого осередку Революції Гідності, ми там збирались, обмінювались інформацією й готувалися до ймовірних нічних атак і штурмів».
Інтерв’ю Радіо Свобода (https://www.radiosvoboda.org/a/28934068.html)
Записатись на екскурсію
Контакти
Національний Музей Революції Гідності, Київ, 01015, вулиця Лаврська, 9, корпус 20
+38 044 229 40 13 maidanmuseum@gmail.comНаші соцмережі:
«Terra Dignitas AR»
Є першою спробою «оживити» київський Майдан 2013–2014 років та відтворити образ і дух історичних подій Революції Гідності засобами доповненої реальності.
Нам важлива Ваша думка. Ми потребуємо чути від вас і добре слово, і конструктивні зауваги. Це сприяє вдосконаленню нашої роботи.